Ideja za tale »izi« pohod je pa zares dooolgo brado dobila, preden sva jo končno uresničila. Je še iz tistih časov, ko razno raznih zanimivosti in »enkrat bo že prav prišlo« zadev še nisem shranjevala med »priljubljene« na računalniku, ampak sem jih izrezovala iz časopisov. Pred skoraj poldrugim desetletjem je v NeDelu izšel članek izpod peresa zdaj že pokojnega Daria Corteseja z naslovom »Pohodniško veličastje med Dragonjo in Drnico”, podnaslov pa se je glasil »Za kakšen lep, prevetren zimski dan je kot nalašč kratek sprehod v Šavrinsko gričevje.«
V članku med drugim omeni krožno pot Dragonja – Sv. Peter – Nova vas – Krkavče – Dragonja in pove, da je to »temeljna pohodniška naložba v spoznavanje hribov in vasi med dolinama Dragonje in Drnice«. Nekaj za naju torej, ki se po teh krajih doslej še nisva potikala, sem si takrat mislila…
Ker je pot krožna, je pravzaprav čisto vseeno, kje začnemo. Midva sva se odločila, da bova korak zastavila na najnižji točki, se pravi v Dragonji in nadaljevala v smeri urinega kazalca. Pot je precej dobro označena, je pa »prostora« za izboljšave še nekaj. Predvsem v vaseh sva se kar precej lovila, predno sva našla nadaljevanje, a se je povsod našel kdo od domačinov, ki nama je pokazal pravo smer. Pot je pestra in raznolika, fino je to, da je le krajši del poteka po asfaltu, kakšen nič kaj všečen in nožicam nič prijazen kamnit kolovoz pa sva v želji, naj ga bo že konec, potrpežljivo vzela v zakup, saj sva bila vendar v Istri!
Tri ljubke istrske vasice, prav nič zapuščene, prelepi oljčni nasadi in vinogradi ter širni razgledi so »cukrčki« te poti. Če vam je ta prava italijanska Toskana predaleč, se napotite v ta skrajni severozahodni del Istrskega polotoka in doživeli boste njen približek. Malce nama je bilo žal, da sta bili dve večji zanimivosti, Tonina hiša v Sv. Petru in Hiša Vrešje v Krkavčah zaprti, a nič ne de. Sva se pa zato v Novi vasi nad Dragonjo zapletla v dolg in nadvse prijeten pomenek z domačinom. Slednje je za mene vedno vredno veliko več kot vsak ogled še tako zanimive etnološke zbirke in največje bogastvo, ki ga s takega potepa lahko prinesem domov. Gospoda seveda nisem vprašala po letih, bi pa skoraj upala stavit, da nosi na ramenih že najmanj osem križev. Vesel je bil najinega pozdrava in zdi se mi, da sem videla prižig iskric v očeh, ko se je prek dvorišča namenil proti nama. Dolgo smo klepetali. Razgovoril se je o večstoletni murvi pred hišo, ki so jo posadili njegovi predniki, da so z njenimi listi hranili sviloprejke, ki so jih gojili in o tem, kako veliko škodo v zadnjem času na njivah povzročajo divje svinje, da pridelka niti za samooskrbo več ni. Za konec je obudil spomin, zdelo se mi je, da s kančkom grenkobe, na čase nekoč, ko so v Novi vasi živele zares velike družine, tudi po deset otrok da so imele in je bilo v vasi nadvse živahno.
Ko sva zaključevala krog in je Suunto kazal, da bova opravila z dobrimi petnajstimi kilometri, so mi na misel prišle šavrinke, dekleta in žene iz teh koncev, ki so od kraja 19. stoletja pa do zaključka druge svetovne vojne od tod peš hodile v Trst prodajat predvsem jajca pa tudi nekatere druge domače izdelke. Ko sva se vrnila domov, sem za hec googlove zemljevide povprašala o razdalji in času hoje, če bi se recimo dandanes odpravila na to pot denimo iz Krkavč. Izračun je pokazal skoraj 30 kilometrov ter šest ur in pol hoje, v eno smer seveda! In to s plenjerjem – jerbarsom na glavi, v katerem je bilo do 300 jajc! Kaj reči drugega, kot moj globok poklon…
Tole je bilo za naju spoznavanje čisto novih koncev, mikavno pa tako, da se bova zagotovo vrnila.
Potepala sva se v sredo, 9.2.2022.
12 komentarjev
Nikar tako dolgo ne čakajta na naslednji pohod, komaj sem čakal, da lahko grem na potep z vama. Kot vselej doslej, je bilo tudi tokrat izjemno!
Hvala Drago… 🙂
ja, GITA tudi naju si navdušila. Še malo naštudirava, pa greva. Že ime “Šavrinsko” zveni prav dobro. Naju je spomnilo na tisto pesmico “Marija Čakolona”, ki gre tudi prav lepo v ušesa. Jo poznaš? Lej tukaj je https://www.youtube.com/watch?v=1tmTbde8n14&ab_channel=jakecna
Prijetno poslušanje, sigurno te bo spominjala na turo.
Super res in lp
Mari, hvala, nisem poznala… Prijeten potep vama želim, ko bosta vzela pot pod noge… 🙂
Lepo, uživala sem z vama..
Hvala Majda… 🙂
Gita krasno. Tole si oglejta ob priliki, je zanimvo:
https://365.rtvslo.si/arhiv/na-obisku-oddaja-tv-koper-capodistria/174297881
Divje svinje pa so velik problem tudi v Brkinih, poleg zveri kot so medved, šakal in volk, tako je bilo rečeno med prijetnim klepetom z domačinom nedavno.
LP obema, Bojan
O, hvala Bojan za povezavo! Čudovito in zanimivo zelo, zelo! Pozdravček nazaj, Gita
Tako lepo opisano, da človeka resnično potegne. Odpravljam se v pokoj in vaši zapisi s potepanj mi bodo inspiracija, kje nahraniti dušo. Ugotovila sem, da sem najraje v naravi in da me to izpolnjuje.
Hvala in lep pozdrav iz Ljubljane
JOSIPA
Draga Josipa, lepa hvala, da ste se oglasili. Zelo sem vesela, da so vam zapisi všeč. Želim vam, da bi bilo obdobje življenja, ki je pred vami, zdravo, veselo in polno prelepih doživetij. Srečno!
Pozdravljena, Gita! Ravno kakšen teden nazaj sva se z Vladom spraševala, kje hodita Gita in Matija, da ni nobenih zgodb. In zdaj je prišla ta lepa zgodba! Hvala zanjo, lansko leto sva se prevozila (ker peš pač ne bi šlo) po Šavrinskem gričevju in si ogledovala kraje, zelo so lepi in zanimivi, ljudje prijazni in ne moreš se izogniti misli na težko življenje Šavrink pri vseh teh razdaljah. Kakšen kraj pa sva še pustila za drugič…. lp 🙂
Draga Alenka, s temi besedami si na nek način dopolnila moj zapis in hvala ti za to. Te kraje lahko v resnici vsak obišče na svoj način in po svojih zmožnostih. Zelo verjamem, da je tudi z avtomobilom lepo, s postanki v vaseh in krajšimi sprehodi po njih, tudi kolesarji tu pridejo na svoj račun. Sva pa tudi midva načrtovala malo daljši krog, a ko sva bila enkrat tam in videla, kako zelo nama je všeč, sva si rekla, da je treba kaj pustiti še za ponoven obisk… ker ta se bo prav zagotovo zgodil… :-). Prav lep pozdrav obema od naju obeh! 🙂