Čebelar (ne znam označiti naglasa, je pa na drugem e-ju), je ptica kot iz tropskega raja. Čudovito pisana je in prekrasnih živih barv. Ko sem pred leti prvič videla njene fotografije, sem bila očarana, ko pa sem za povrh izvedela še to, da gnezdi tudi v Sloveniji, sem začela gojiti željo, da bi jo enkrat videla v živo in jo fotografirala. In leta so tekla in jaz sem potrpežljivo čakala vse do letošnjega junija, ko se je končno vse poklopilo, kar se za tako doživetje poklopiti mora… Za skupno opazovanje sva se dogovorila s prijateljem, ki je točno vedel kdaj in kam, da smo bili ob pravem času na pravem mestu in ki je navsezadnje še velikodušno posodil svoj fotoaparat z objektivom, za katerega se včasih pohecam, da bi moral človek imeti zanj že kar orožni list 🙂 . Z., če to slučajno bereš, hvala še enkrat iz srca…
Čebelar (Merops apiaster) velja za najbolj pisano ptico, ki se zadržuje pri nas in nasploh v Evropi. Je približno take velikosti kot kos, le da je bolj vitke postave. Samec in samica se po videzu ne razlikujeta. Njegova hrana, ki jo ulovi med letom, niso le čebele, kot bi lahko sklepali po imenu, ampak tudi ose in čmrlji ter večje žuželke kot so na primer kobilice in kačji pastirji. Pri nas je zelo ogrožena vrsta in zato tudi zavarovana.
Je ptica selivka, ki večino leta preživi na svojih zimskih prezimovališčih v Afriki, a ker gnezdi v Evropi, velja za evropsko ptico. Svoje domovanje so čebelarji v času paritve našli tudi na več lokacijah v Sloveniji. Mi smo si ga ogledali v peskokopu kremenovega peska Župjek na Bizeljskem, kjer gnezdi ena največjih kolonij čebelarjev pri nas.
Ptice priletijo iz prezimovališč na gnezdišče v začetku maja. Do konca meseca izkopljejo gnezdilne rove, ki so dolgi od enega do dveh metrov. Pogosto samec in samica kopljeta več rovov, dokončata pa le enega. Na koncu je razširjeni del, kamor samica odloži 4-7 jajc. Mladiči se običajno izležejo konec junija, po približno treh tednih poletijo. V začetku avgusta se že začne selitev in takrat je peskokop že spet prazen.
Gnezdišče čebelarja v peskokopu na Bizeljskem je opredeljeno kot zoološka in geološka naravna vrednota državnega pomena in je del Kozjanskega regijskega parka. Za opazovanje ptic na ustrezni razdalji je postavljena zaprta opazovalnica.
Mi smo bili na obisku pri čebelarjih dvakrat. Prvič prav v prvih dneh junija, drugič nekaj dni pred koncem meseca. Prvič je bilo bolj živahno, več se je dogajalo in več različnih foto-motivov ponujalo. Ob drugem obisku smo večinoma videvali zgolj lete v in iz rovov, ko sta samec in samica, ki izmenjaje hranita mladiče, prinašala hrano in jo ponovno letela iskat.
Čebelarji so prelepi, prava mojstrovina narave! Je pa ob opazovanju in fotografiranju te čudovite ptice nujno upoštevati navodila, ki jih je za obiskovalce pripravil in objavil Kozjanski park, da čebelarje pri njihovih aktivnostih čim manj vznemirjamo. Čeprav boste morda mnenja, da vaše prisotnosti še opazili ne bodo, naj povem, da smo mi do opazovalnice pristopili v popolni tišini in po prstih, a so kljub temu ob našem prihodu prenehali priletavati do rovov v steni in nadaljevali šele kakšne četrt ure potem, ko smo bili že popolnoma skriti v opazovalnici. In še nekaj: priporočam, da svoj prihod najavite (041 381 560), kajti le tako boste lahko precej (še vedno pa ne 100%) prepričani, da mala opazovalnica ne bo že zasedena.
8 komentarjev
GITA, čudovito! Tudi jaz ga poznam bolj po slikah in vem, da jih v našem koncu ni. Videla sem jih samo enkrat v življenju in to v tujini, v vzhodni Turčiji, kjer smo bili s PD Pošta Telekom Ljubljana. To je res doživetje in mi je v veselje, da to toliko pomeni tudi vama.
Ptičji svet je res nekaj enkratnega, pa saj je del narave. K meni siničke še sedaj letajo po orehke, jih jim pripravljam, čeprav to gotovo ni v njihovo korist.
lp in še veliko lepih doživetij s pticami želim
M
Hvala Mari, tako opazovanje je čez vse in zanj lažje vstanem sredi noči kot za v hribe, haha… 🙂 Pozdravček obema!
Pozdrav,
Dušan Klenovšek iz Kozjanskega parka – lep zapis o obisku pri čebelarju, hvala tudi za pozitiven odnos do njega. Opozoril bi pa na “napako” pri zadnjem posnetku fotoalbuma. Ne gre za mladička čebelarja (ta je zelo zelo podoben staršema), temveč za veliko sinico, ki je letos gnezdila v enem od opuščenih čebelarjevih rovih.
Vse dobro dUšAn
Pozdravljeni, najlepša hvala za komentar in za popravek! Sem ga zelo vesela in sem tudi dopolnila zapis pod zadnjo fotografijo. Veliko uspeha pri vašem delu želim še naprej! Gita
Pozdravljena.Tudi sam sem ga prvič opazil na Krku.Letos sem bil na sotočju Ter in Nadiže pa sem jih opazoval,ker v letu je fotko kar težko narediti…Že čez nekaj dni pa sem bil res presenečen,ker sem jih slišal v mojem kraju pozneje še 2 x.Veliko užitkov v naravi in uspeha še naprej…
Hvala Jože, tudi jaz želim še veliko takšnih lepih srečanj… 🙂
Pozdrav vsem
Tudi za mene je danes srečen dan. Sin je opazil vsaj pet parov čebelarjev v neposredni bližini hiše in čebelnjaka. Spuščali so se z visokega oreha in lovili žuželke .Čebele še niso bile zunaj ker je bilo zgodaj zjutraj. Sicer sva pa s hčero že nekaj časa nazaj nad reko Nevljico opazili nenavadne modre ptiče vendar jih zaradi hitrosti leta nisva prepoznali. Opredelili sva jih kot vodomce.
Obstaja možnost da imajo čebelarji kje v bližini gnezdišče. Res prečudovite ptice. Hrane v okolici čebelnjaka bo tudi dovolj.
Lep ornitološki pozdrav
Iris
Iris, lepo pozdravljeni! Delim veselje z vami in vam želim še veliko lepih srečanj s čebelarji in drugimi pticami! Lp, Gita