Ste že kdaj pomislili, da bi šli na morje v Romunijo? Mi tudi ne. Ampak ker smo bili ravno »v bližini«, smo seveda šli. Malo iz radovednosti in malo na en tak »mini oddih«. Po več zaporednih vsakodnevnih selitvah smo se veselili dveh nočitev na isti lokaciji in enega celega dne z nič prevoženimi kilometri. Tako smo po zares vročem in soparnem dopoldnevu v Bukarešti tako rekoč »pobegnili« proti obali Črnega morja.
Črno morje je predvsem med Romuni izredno popularna turistična destinacija in med glavno poletno sezono privablja ogromno število turistov. Nenazadnje je obala prebivalcem glavnega mesta dosegljiva v le v dobrih dveh urah vožnje z avtom. Najbolj popularno in tudi najdražje tamkajšnje letovišče je Mamaia. To je v bistvu 8 km dolga peščena plaža, ki v juliju in avgustu poka po šivih. Sprva smo kar malo oklevali, ali naj se v tem koncu sploh ustavimo. Hotel pri hotelu in ležalnik pri ležalniku pač ni naša formula za uživanje ob morju. A Lonely Planet obljublja, da bolj ko greš proti severu, bolj je mirno, manj je gneče, voda in plaža pa čistejši. No, to bi pa morda že bilo nekaj za nas, smo pomislili.
Nastanili smo se v predelu, kjer turistično infrastrukturo šele gradijo in je le sem pa tja kak hotelski objekt že dokončan. V zameno za to, da smo šli v bolj odmaknjen in za zdaj še malce divji konec, da smo se do hotela pripeljali po makadamu in da smo na triminutni hoji do plaže srečevali potepuške kužije, ki mimogrede niso nikomur nič hoteli, smo dobili vse od obljubljenega – čisto in urejeno plažo, na kateri ni bilo gneče, čisto morje in izredno lepo in všečno opremljeno hotelsko sobo, ki je še dišala po novem.
Vsi smo se v Črnem morju kopali prvič in opazili, pravzaprav »okusili«, da je precej manj slano kot je na primer Jadransko. Po podatkih, ki smo jih našli, kar za polovico manj. Glavni razlog je ogromen pritok sladke vode iz njegovega obsežnega povodja, ki znaša skoraj tretjino Evrope.
Nam je bilo ob Črnem morju všeč. Medtem, ko smo sedeli na senčni terasi edinega lokala na »naši« plaži in srebali vsak svojo tekočo osvežitev, smo ugotavljali, da je njegova romunska obala pravzaprav super, če… ja, če ti na njej uspe najti kotiček, kjer ti je pač všeč. In na njenih skoraj 200 kilometrih to pač ne bi smelo biti preveč težko, kajne? 🙂