»Potočka zijavka je kraška jama, ki leži na južnem pobočju Olševe v vzhodnih Karavankah na nadmorski višini okrog 1700 metrov. Je pomembno arheološko najdišče. Zaslovela je z izkopaninami iz stare kamene dobe. Med najpomembnejše najdbe sodijo okostja jamskih medvedov, ostanki ognjišč ter pračlovekovo kamnito orodje in koščeni predmeti. Med slednjimi so najbolj zanimive sulice za kopja, piščali in najstarejša šivanka na svetu.«
Evo, tole smo se o Potočki zijavki piflali v ne vem katerem razredu osnovne šole že. Še danes vem, da sem si tisto o najstarejši šivanki na svetu najlažje in najprej zapomnila in strašno fino se mi je zdelo, da so to našli ravno v Sloveniji. No, danes vemo, da ji je ravno lani primat najstarejše prevzela šivanka, ki so jo našli v južnosibirskem gorovju Altaj. Stara naj bi bila okrog 50.000 let, torej kar 15.000 let starejša od naše, slovenske. Ostaja pa šivanka iz Potočke zijavke najstarejša v Evropi. Kar pa tudi ni kar tako, a ne? 🙂
Če boste Potočko zijavko obiskali zgolj kot arheološko znamenitost, zato, da boste naredili kljukico na svojem »must see« seznamu, boste bržkone razočarani. Jama kot jama. Obisk Potočke zijavke priporočam kot obisk izredno lepe izletniške točke, ki vas bo po dobri uri vzpona nagradila s čudovitim razgledom na Kamniško Savinjske Alpe in Logarsko dolino. Še posebej lepo pa je vanjo pokukati v zimskih mesecih, ko se spremeni v pravo malo ledeno deželo, saj v njej v ugodnih razmerah nastanejo številni ledeni stalagmiti. Prvič sva si jih ogledala danes in res nama je bilo všeč.
Očitno je Potočka zijavka tudi pozimi precej obiskana. Zasnežena pot je bila dobro shojena vendar v zadnji tretjini precej poledenela. V takih razmerah je za bolj varen in sproščen korak več kot priporočljivo na čevlje natakniti kakšne male dereze.
V primeru, da spadate med pohodnike, ki jim samo vzpon do Potočke zijavke pomeni preskromen izziv, si jo boste verjetno ogledali spotoma, ko boste namenjeni na kak višji cilj v pogorju Olševe. Ampak to je pa že tema za enkrat v prihodnje… 🙂