Peti dan potovanja sva naredila malo večji premik na zahod in obiskala zgodovinsko znano »obalo izkrcanja«. Tu se je 6. junija 1944 na »dan D« začela operacija Overlord, ki velja za največje vojaško izkrcanje v zgodovini človeštva. Trajala je skoraj dva meseca. Na normandijski obali se je vsega skupaj izkrcalo skoraj tri milijone zavezniških vojakov in na tisoče ton vojaške opreme. Vzdolž obale se nahaja pet plaž, na katerih so še danes vidni sledi bitk. Midva sva se odločila za obisk dveh: Zlate plaže (Gold beach) in plaže Omaha.
Ko sva med načrtovanjem potovanja ugotovila, da bo letos 80. obletnica izkrcanja, sva vedela, da morava biti tam vsaj teden dni prej (ali kasneje), če nočeva obtičati v gneči in na zaprtih cestah, kajti na slovesnostih je bilo napovedanih veliko pomembnih gostov, od ameriškega predsednika do angleškega kralja. In čeprav sva dve plaži izkrcanja obiskala že več kot deset dni pred »dnevom D«, sva na vsakem koraku zaznala, da se pripravlja nekaj pomembnega. Ne le, da so zastave zavezniških držav plapolale v mestih, izobešene so bile tudi na podeželju, krasile so vrtne in balkonske ograje, lokale in prodajalne. Trgovine so bile polne turističnih spominkov v počastitev te obletnice in na ključnih mestih, kjer je operacija potekala, so bile priprave na slovesnosti v polnem teku.
Prvi postanek sva naredila v kraju Arromanceh-les-Bains ob Zlati plaži (Gold beach). Najprej sva obiskala 360 stopinjski kino, kjer v 20 minutnem filmu z originalnimi slikami in posnetki prikažejo dogodke izpred osmih desetletij, nato pa sva se peš podala do obale. Mirno razgledovanje in opazovanje ostankov umetno zgrajenega pristanišča za raztovarjanje vojaške opreme je nepričakovano »zmotil« prihod »vojaških vozil in osebja«. Hitro sva dojela, da gre bržkone za vajo za slovesnosti, ki so bile napovedane za dober teden kasneje, a je dogajanje vseeno popestrilo obisk in poželo precej pozornosti vseh obiskovalcev.
Kot drugo sva obiskala plažo Omaha, ki je nemara med vsemi petimi najbolj znana. Bila je prizorišče enega najbolj krvavih spopadov in ogromnega števila žrtev, zato ji pravijo tudi »krvava Omaha«. Nedaleč od nje v kraju Colleville-sur-Mer je ameriško vojaško pokopališče, kjer je pokopanih več kot 9300 ameriških vojakov, ki so padli med tukajšnjo invazijo. Grobovi so obrnjeni proti zahodu, proti Združenim državam Amerike. Pokopališče ima zares lepo lokacijo s pogledom na plažo Omaha, na kateri so pokojni izgubili življenja. Zanj si je dobro vzeti kar nekaj časa, ker je zares ogromno. Ob najinem obisku je bilo nekaj odsekov sicer zaprtih, ker so pripravljali prizorišče za spominsko slovesnost, a vseeno… tole se naju je dotaknilo, kot že dolgo ne kaj…
Na obali izkrcanja sva se mudila v nedeljo, 26. maja 2024. Nadaljevanje sledi…
2 komentarja
Zanimivo! Se te dotakne tudi tvoj opis in slike. Včasih razmišljam, kako bi se nam godilo danes, če bi zmagal nacizem.
No, lahko da nas potem sploh ne bi bilo.
Hvala GITA za objavo in lp
Hvala Mari tebi za napisano… Lp obema!