Moja jutra se začenjajo z rutino, ki je že leta in leta povsem enaka. Med pitjem ene velike doze »neskafeja« preletim in preklikam novice na nekaj spletnih straneh. Vedno istih in vedno v enakem zaporedju. Moč navade pač. In ko sem to isto počela eno sobotno jutro sredi junija, dober teden pred odhodom v Bosno, sem naletela na prispevek z naslovom Mostarska Bijela… ki se je nadaljeval takole… »je neokrnjen biser narave med Jablanico in Mostarjem, pritok Neretve, ki se po pobočjih Prenja izteče v jezero Salakovac«. En sam stavek in slabih sedem minut dolg videoposnetek sta bila več kot dovolj zgovorna, da sta vzbudila zanimanje. In veliko željo, da midva tole lepoto vidiva na lastne oči. Za začetek sem uredila, da bova v Mostarju, ki je bil predviden za najino zadnjo »bazo« v BiH pred odhodom na hrvaško obalo, prenočevala namesto dvakrat, kar trikrat. In nato, ker je bil ravno vikend, sem si lahko vzela dovolj časa za brskanje za dodatnimi informacijami…
Že kar po prvi prespani noči v Mostarju sva se podala na pot. Zgodaj, ker se je obetal vroč dan. Peljala sva se dobrih 20 kilometrov v smeri proti Sarajevu in tik pred akvaduktom Bijela zavila desno na ozko stransko cesto (odcep ni označen). Po minuti ali dveh asfalta zmanjka, nadaljujeva še kratek čas po solidnem makadamu in ob informativni tabli, ki nama obljublja dve do dve uri in pol hoje v eno smer, parkirava.
Približno polovico poti sva hodila vzdolž struge Bijele, enkrat tik ob njej, spet drugič visoko nad njo in kar nekajkrat sva zamenjala breg. Na samo en mostiček sva naletela, v vseh drugih primerih sva si pomagala s prečenjem prek večjih kamnov. Kadar je vodostaj zelo visok, se je treba znajti po svoje. In ko je ravno sonce začelo kazati svojo moč, je markacija nakazala smer v prijetno hladno senco gozda, ki naju je med zložnim vzponom spremljala vse do vhoda v pečino.
Časovnico sva prekoračila. Razlog? Naletela sva na neizmerno število pajčevin (s pajki v sredini kakopak), ki so bile napletene z enega konca poti na drugega. Pa naj je bila pot široka meter ali pa tri. In moja boljša polovica je v svojem prepričanju, da se nobenemu živemu bitjecu ne sme storiti žalega (no, edino za komarje in klope tako ne misli), zelo počasi in previdno prestavljala mreže, da sva midva lahko prišla mimo in da jo obenem nisva čisto do konca raztrgala. In to je trajalo… Ampak jaz sem bila vseeno vesela, da to počne on in da meni ni treba in sem se z veseljem postavila na začelje »kolone«… 😉 🙂
Nekaj vam obljubim. Če se boste podali na to pot, boste, ne glede na to, koliko posnetkov si boste na youtubu predhodno ogledali, ob vstopu v pečino ostali odprtih ust. Neizmerna mogočnost vzame dih. Tišine ni. Voda šumi in buči, glasno in mogočno. Si hočeva na kakšne tri metre razdalje izmenjati par besed, pa ne gre. Se ne slišiva, dokler nisva tesno drug ob drugem. Pogledava navzgor, neba skoraj ni videti. Le ogromne, strme, gladke stene naju obdajajo. Tu in tam med njihovimi robovi nekje visoko gor kak sončni žarek najde pot in posveti na dno pečine. Brodiva po vodi, sem pa tja nama sega do kolen. Če ne bi bila tako ledeno mrzla, bi tam lahko preživela ure in ure. Malo sva si noge od časa do časa »pogrela« tako, da sva za nekaj trenutkov stopila iz vode na kakšno visoko skalo, samo da sva bila »na suhem«. Po slabih sto metrih pride tisto najlepše – mogočen, približno deset metrov visok slap… Vsaka beseda je odveč, treba je priti in videti. In prav noben korak na celi poti za videti tole se ne zdi odveč…
Mimogrede dodam še namig – hoditi po pečini bos se meni ne zdi dobra ideja, sploh če je vode veliko. Dna struge se večkrat ne vidi, škoda bi bilo tvegati kakšno poškodbo. Jaz sem imela obute copate za v vodo, ki so se izkazali za odlično rešitev, pa še za nosit so čisto lahki.
Zdi se, da ta pot ni zelo obiskana. Midva sva srečala edino veliko metuljev in kačjih pastirjev, nekaj plazilcev, eno želvo in ogromno pajkov. In zdi se, da tudi mnogi domačini ne vedo, kakšen dragulj imajo tako rekoč pred domačim pragom. Za najinega sobodajalca že lahko to trdim, pa tudi za mladenko na turističnih informacijah v Mostarju, kamor sva se šla zvečer za hec pozanimat glede vodenih tur do pečine Bijele. Pojma ni imela o čem sprašujeva in dejala, da sva čisto prva, ki naju to zanima. Seveda si ne delava utvar, da bo vedno tako. A dokler je, se tole res, res splača obiskati…
6 komentarjev
Gita, tudi meni je vzelo dih. Kaj tako čudovitega pa res ne vidiš. Lahko samo stojiš in se čudiš tej prekrasni naravi. Če pa ni turistično prepoznano, je tako vseeno. kar predstavljaj si, da bi stala tam v vrsti za tak ogled. Bi ti bilo že pol odvzeto. Res mi deluje kot en prepovedan sad in skoraj tako, kot da moraš za tak ogled dobiti povabilo, saj je skoraj tako kot bi stopil v nebeško kraljestvo.
Še veliko takih skrivnostnih ogledov ti želim.
lpM
Mari, hvala in z vsem kar si napisala, se strinjam. Prav res se nama je zdelo kot privilegij, da sva ob ravno pravem času zvedela za tole lepoto in nama jo je bilo dano obiskati… Pozdravček, Gita
Izredno sem hvaležen za tale članek in informacijo!
Čeprav sem velik poznavalec Bosne in Hercegovine (v zadnjih 12 letij sem jo obiskal vsaj 30 krat), za tale kraj nisem vedel. Tako, da ga bom šel obiskati za svoj glavni letni dopust v avgustu.
Tomaž, me veseli, da je zapis koristen. Lepoto je pač treba deliti! Želim lep dopust in čakam zanimive članke… 🙂 Lp, Gita
Danes dopoldne sva jo obiskala in je res prečudovita 🙂 PRIPOROČAVA!
Vode po strugah nižje je bilo zelo malo ali nič; pot je ob 37 stopinjah kar zalogaj, ampak se je splačalo. Na koncu je božanski slap, kjer naju je pričakal gad ter kopanje prestavil nekaj metrov nižje.
Presenetila naju je monotona makedamska cesta, ki je ni videti konca in v začetnem delu nekaj pogorišč smeti. Na stezici sva prav tako naletela na pajčevine in dodajam, da se naj na podvig odpravlja vsaj grupa 4 ljudi, ker je vsake toliko strašljivo (vsaj z moje strani-mine, gadi 😉
Vsesplošno še enkrat čudovito !!! Vredno vsakega strahu, truda, panike na cesti, vročine in no signal, kar je v bistvu en velik +.
HVALA GITA
Sara, lepa hvala za komentar in vajin pogled na prehojeno pot. Lepe stvari je treba deliti in zelo sem vesela, da vama je bilo všeč. Pozdravček in lepo potovanje želim še naprej! Gita