Vas že dolgo mika, da bi si ogledali Versajsko palačo? Pa se vam zdi Pariz predaleč? Sploh ni problema. Za (skoraj) nič ne boste prikrajšani, če si boste namesto originala ogledali »kopijo« in to zgolj tri ure vožnje iz Ljubljane…
Po avtocesti A8 (Salzburg – München) smo se mimo Kimskega jezera (nemško Chiemsee) peljali že neštetokrat. Malo pretiravam, ampak več desetkrat pa res. In nikoli se nismo ustavili. Vedno je prišlo »nekaj vmes«. Enkrat se nam je mudilo, drugič smo bili utrujeni, tretjič je padal dež, četrtič… da ne naštevam izgovorov še naprej. Na tokratnem prvomajskem potepu pa je kazalo, da bi obisk ravno tako lepo »sedel« v potovalni načrt, da nismo mogli reči ne. Kimsko jezero smo obiskali potem, ko smo po smučanju na ledeniku Hintertux še drugič prespali v Rosenheimu in bi nas zadnji dan mini dopusta sicer čakala samo še vožnja nazaj domov. In čeprav smo si »pravi« Versaj že ogledali pred leti, je bilo tole prav zanimivo in prijetno doživetje.
Kimsko jezero je največje jezero v deželi Bavarski in tretje največje v Nemčiji. Tako veliko je, da mu rečejo tudi kar Bavarsko morje. Ledeniškega izvora je, na njem pa ležijo trije večji otoki. Mi smo si ogledali največjega – Herreninsel, na katerem je dal bavarski kralj Ludvik II. Bavarski zgraditi veliko palačo po vzoru versajske. Poimenovali so jo Herrenchiemsee. Kralj je v sicer nikoli dokončani stavbi preživel le nekaj dni, gradnjo pa je dokončno ustavila njegova smrt. Ludvik II. Bavarski je z opremo dvoran, z obiljem in kvaliteto uporabljenega tekstila in porcelana celo prekosil francoski vzor. Tudi fascinantna dvorana ogledal je z 98 metri dolžine kar za sedem metrov daljša od tiste v Versaju in predstavlja največji grajski prostor v celotni Nemčiji. Pred gradom se razprostira velik park, ki je prav tako zasnovan po vzoru versajskega.
Na otok smo v dvajsetih minutah pripluli z ladjo iz obalnega mesteca Prien. Vstopnice za ogled palače se kupi takoj po prihodu na otok. Palače si ne morete ogledati sami, možen je samo voden ogled, ki traja približno pol ure. Ob nakupu vstopnice se dogovorite za uro in jezik vodenja. Palača je od pomola, kjer pristane ladja, oddaljena približno 15 – 20 minut hoje, lahko se peljete s kočijo. Fotografiranje v palači je strogo prepovedano, zato je edina »fotografija« notranjosti nastala s preslikavo kupljene razglednice.
Na in ob jezeru je zlahka moč preživeti cel dan. Lahko tudi dva ali več. Poleg ogledov glavnih znamenitosti lahko lepote jezera odkrivate in doživite skozi številne športne aktivnosti, od vožnje s kanujem, jadranja, supanja, pa do kolesarjenja, sprehajanja in celo plavanja poleti. Če pa boste svoj obisk omejili tako kot mi zgolj na ogled palače Herrenchiemsee, vam bo to vzelo približno tri do štiri ure časa.
2 komentarja
Hvala za obuditev spominov….je že toliko let od mojega obiska, da sem že skoraj vse pozabil.
Vito, lepih stvari in doživetij se je vedno lepo spomniti… 🙂